Depilacja laserowa - fakty i mity

nogi.jpg

Każda z nas doskonale wie jak tradycyjna depilacja może myć nieprzyjemna. Zabiegi tego typu zazwyczaj kojarzą się z bólem i obrzękami, dlatego też chcialibyśmy przedstawić Wam nie tylko skuteczniejsze ale i zdecydowanie przyjemniejsze.

Depilacja laserowa  tak szeroko rozpowszechniona w dzisiejszych czasach to absolutny hit, który sukces  zawdzięcza doskonałym efektom. Zarówno trwałe efekty jak i gwarancja bezpieczeństwa przyciągają do salonów piękności zatówno kobiety jak i mężczyzn chcących pozbyć się nadmiernego owłosienia występującym na plecach, klatce piersiowej czy ramionach. Postaramy się przybliżyć nieco szczegóły tego zabiegu.

Zacznijmy od tego co najważniesze, od bezpieczeństwa. Zdania specjalistów w kwestii laserowgo usuwanie owłosienia są zgodnej. Wspólnie przekonują oni do bezpieczenstwa tej metoda, z uwagi na jej bezinwazyjny charakter. Zabieg nie powoduje podrażnień skóry, w związku z czym może być wykonywany również w miejscach najbardziej wrażliwych takich jak strefa bikini, pachy czy górna warga. Moc lasera jest tak staranie dobrana by przenikając przez skórę być jednocześnie na tyle delikatnym, aby nie niszczć struktury naskórka oraz na tyle szkodliwym dla mieszków włosowych aby je zniszczy.

Kolejną kwestia, to dyskomfort czy też ewentualny ból związany z zabiegiem. Salony piękności, zachęcając swoich klientów do tego zabiegu zapewniają, że jest to zabieg bezbolesny, jednak nie jest to do końca prawda. Podczas naświetlania można odczuwać szczypanie bądź też pieczenie. Natężenie bólu uzależnione jest indywidualne dla każdego pacjena i uzależnione od np. typu owłosienia, poziomu zakorzenienia, od karnacji oraz od poziomu wrażliwości na ból.

Ilość koniecznych zabiegów, które w efekcie mogą dać pożądane rezultaty nie jest stałą, znaczący wpływ tu ma rodzaj owłosienia u pacjentki. Z uwagi na różne tempo wzrostu różnego typu włosów zabieg w salonie kosmetycznym należy powtarzać około od 3 do 5 razy w kilkutygodniowych odstępach w celu zredukowania tych odrastających włosów. Po każdej z serii naświetlania włosy odrastające włosy stają się cieńsze i słabsze. Salony kosmetyczne zapewniają, co można potwierdzić, iż już po 3 zabiegach na stałe można pozbyć się nawet od 80 do 95 % włosów. Praktykuje się powrócenie do zabiegu po okresie 2 lat, w celu zniszczenia pojedynczych, pojawiających się włosów, jest to tzw. zabieg utrwalający.

Do zabiegu należy się odpowiednio przygotować. Po pierwsze nie wolno podrażniać skóry, ważnym jest również aby na kilka tygodni przed nie korzystać z solarium. Na skórze nie można mieć świeżych skaleczeń oraz innych zmian skórnych. W celu uśnieżenia bulu salony urody oferują klientom specjalne maści znieczulające, którymi przed zabiegiem należy smarować skórę.

Czas trwania takiego zabiegu jest w pełni uzależniony od wielkości depilowanej powierzchni. Zabieg może trwać od kilkunastu minut nawet do 3 godzin.

Są jednak pewne ograniczenia w stosowaniu tej metody. Poza skalecze niami, skłonnościami do przebarwień, ze skorzystania z zabiegu dyskwalifikują takie choroby jak łuszczyca, bielactwo, opryszczka oraz wysoka nadwrażliwości na światło. Nie zaleca się również zabiegu kobiety w ciąży.

W wyniku zabiegu skóra zazwyczj jest zaczerwieniona i lekko podrażniona. Objawy te jednak nie powinny utrzymywać się dłużej aniżeli kilkanaście godzin. Niezwykle ważne jest, aby po zabiegu depilacji laserowej nie narażać skóry na działanie promieni słonecznych, jeżeli jednak jest to nieuniknione należy wcześniej zastosować wysoki filtr (SPF 30-60). Opalanie się w okresie 4 tygodni po poddaniu się zabiegowi jest surowo wzbronione. Jako pielęgnację należy nawilżać skórę kilka razy dziennie oraz jednocześnie unikać toników na bazie alkoholu oraz peelingów.

Na podsumowanie neleży wspomnieć nieco o kosztach takiego zabiegu. Jeden seans wiżąże się z kosztem od 150 do 1200 zł, w zależnoścui oczywiście od powierzchni skóry poddanej naświetlaniu. Każdy zainteresowany zabiegiem depilacji laserowej powinien zwrócić uwagę na to czy sprzęt w wybranym salonie kosmetycznym posiada odpowiedni certyfikat bezpieczeństwa (takie zaświadczenia wydaje między innymi Amerykański Urząd do spraw Żywności i Leków- FDA).