Zęby w kolorze white

whitetoth.jpg

Piękny i nienaganny uśmiech to wizytówka każdego człowieka dlatego wiele z nas marzy o zdrowych i śnieżnobiałych zębach. Aby jednak cieszyć się takim uśmiechem kluczowa jest odpowiednia higiena jamy ustnej oraz systematyczne wizyty u stomatologa. Zarówno wygląd jak i kondycja naszego uzębienia zależy w dużej mierze od dobrze dobranej i zbilansowanej diety, bogatej w witaminy oraz składniki ułatwiające ich wchłanianie.

W zachowaniu zdrowych zębów konieczne jest również ograniczenie spożywania niektórych produktów, zwłaszcza cukrów, które powodują uszkodzenie szkliwa a w konsekwencji prowadzą do ubytków w tkance zęba. Pamiętajmy jednak iż nie zależy to od ilości spożywanego cukru lecz od długości czasu, gdzie ma on styczność z zębami dlatego tak ważne jest mycie jamy ustnej bezpośrednio po ich spożyciu. Na koloryt naszego uzębienia również negatywnie wpływa palenie papierosów, picie kawy czy wina. Ich odstawienie nie sprawi jednak, że zęby staną się białe ale ograniczy to proces dalszego przebarwiania.

Co zatem zrobić by mieć białe zęby? Sposobów jest wiele, począwszy od tych, które można samodzielnie wykonać w domu a skończywszy na wizycie w gabinecie stomatologicznym. Stomatologia estetyczna oferuje szereg skutecznych a co najważniejsze bezpiecznych zabiegów wybielania zębów. Samodzielne próby rozjaśnienia uzębienia za pomocą sody oczyszczonej, soli, węgla lub cytryny często jednak przynoszą więcej szkody niż pożytku dlatego należy zachować ostrożność. Na pewno lepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po pasty wybielające, paski, żele i inne produkty do tego przeznaczone, które są bezpieczne dla zdrowia. Należy jednak pamiętać, że nie dadzą one takiego efektu jak profesjonalne zabiegi przeprowadzone w gabinecie stomatologicznym.

Poniżej przedstawiamy profesjonalne metody wybielania zębów stosowane przez specjalistów oraz przykładowe produkty, które ułatwią nam utrzymanie pięknego śnieżnobiałego uśmiechu.

Zabiegi przeprowadzane w gabinetach stomatologicznych

Najpopularniejsza jest metoda nakładkowa polegająca na przygotowaniu przez stomatologa odlewu uzębienia pacjenta. Taka nakładka uzupełniana jest substancją wybielającą, którą pacjent samodzielnie zakłada w domu i stosuje ją od kilku do kilkunastu dni. Koszt takiego zabiegu jest stosunkowo niski a rezultaty zadawalające.

Z kolei lampa Beyond należy do droższych metod wybielania zębów i trwa około dwóch godzin. Polega ona na nałożeniu żelu wybielającego a następnie naświetlaniu go. Jego zaletą są bardzo dobre efekty końcowe.

Do najdroższych ale i najskuteczniejszych zabiegów należy laserowe wybielanie zębów. Jest to innowacyjna i szybka metoda na otrzymanie śnieżnobiałego uśmiechu.

W utrzymaniu zdrowych i białych zębów pomoże również spożywanie niektórych produktów.

Jak już wiadomo źródłem witamin są owoce i warzywa, które mają znaczący wpływ na naszą cerę, samopoczucie ale również na nasze uzębienie. Bardzo ważna jest witamina C, która dba o dobry stan dziąseł. Zapobiega odsłanianiu się szyjek zębowych oraz ma duże znaczenie w profilaktyce nowotworowej. Zródło witaminy C to przede wszystkim acerola, kiwi i grejpfruty.

Być może mało kto wie, że truskawki zawierają właściwości wybielające, jednak nie zastąpią one profesjonalnych zabiegów. Zawarty w nich kwas jabłkowy wykorzystywany jest jako jeden z podstawowych składników past wybielających. Poza tym zapobiegają osadzaniu się kamienia nazębnego i pomagają zwalczać zapalenia jamy ustnej ponieważ posiadają właściwości regenerujące. A zatem truskawki warto jeść jak najczęściej ponieważ dzięki nim będziemy mogli cieszyć się zarówno zdrowymi dziąsłami jak i zębami.

W warzywach również znajdziemy dobroczynne właściwości dla naszego uzębienia. Brokuły korzystnie wpływają na kondycję przyzębia i chronią dziąsła przed drobnoustrojami, które są wynikiem parodontozy. To smaczne warzywo zawiera w sobie koenzym Q10, który wpływa na procesy energetyczne organizmu oraz zawiera w sobie dużo wapnia. Zwiększa odporność organizmu, zapobiega odsłanianiu szyjek zębowych i chroni przed nowotworami. Aby wyciągnąć z nich jak najwięcej wartości, należy pamiętać by nie gotować ich dłużej niż 5 minut.

Z kolei marchew (surowa) bogata jest w witaminę A, która również ma właściwości wzmacniające i ochronne. Co ciekawe pomaga w formowaniu się prawidłowego zgryzu dlatego warto ją podawać małym dzieciom gdy tylko zaczną wyrzynać się pierwsze zęby.

Do utrzymania zdrowych zębów niezbędne są produkty zawierające w sobie wapń, który jest niezbędnym minerałem budulcowym, odpowiadającym za ich strukturę. Jego niedobór może objawiać się kruchością, złamaniami czy próchnica zębów. Najwięcej wapnia znajdziemy w produktach mlecznych (jogurt naturalny, kefir maślanka). Ryby również są źródłem wapnia a dodatkowo zawierają witaminę D, która odpowiada za twardość zębów i kości.